הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

משרד התרבות משיק פורטל מוזיאונים

14/11/2017
משרד התרבות משיק פורטל מוזיאונים

לאחר תקופת פיילוט ממושכת הושק היום במכון ון-ליר פורטל המוזיאונים הלאומי. הפורטל, הוקם במאמץ לאומי של משרד התרבות והספורט ואגף מורשת במשרד רה"מ וזאת מתוך הצורך ליצור מסגרת אחידה לפריטים המצויים במוזיאונים הנתמכים שהגישה אליהם עד כה הייתה מוגבלת ואף לעיתים מסורבלת. מערכת הפורטל תתכלל ותאחסן בתוכה את עשרות אלפי הפריטים ואוצרות התרבות המוחזקים במוזיאונים הנתמכים על ידי המדינה. כל זאת, באמצעות חיפוש פשוט באתר הפורטל באמצעות המרשתת.

 

שרת התרבות והספורט, חה"כ מירי רגב: "פורטל המוזיאונים הוא חלון הראווה אל אוצרות התרבות הישראלית הפורטל מתחבר למדיניות המשרד שעיקרה הנגשת תרבות איכותית לכלל הקהלים בישראל ובעולם. אנו נמשיך למצוא דרכים על מנת להנגיש את אוצרות התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל זו העכשווית וזו המקראית".

 

מאז ההכרזה על הקמתו החלו המוזיאונים בתהליך  "סִפְרוּת"- דיגיטציה וזאת על מנת לאפשר את מיזוג המידע והנגשתו על גבי הפלטפורמה החדשה בפורטל. במהלך 5 השנים האחרונות הואץ ההליך על ידי ראשי הפרויקט והוא הגיע לשיאו במהלך החודש האחרון כאשר יותר מ-63,000 פריטים הונגשו לקהל הרחב בין הפריטים ניתן למצוא פריטים עתיקים מתקופת בר כוכבא  לצד עבודות אמנות של הצייר ההולנדי הנודע רמברנדט.

 

הפורטל  זכה להכרה בינלאומית ממקבילו האירופי- Europeana collections המאגד בתוכו עשרות אלפי כותרים ופריטים ממוזיאונים ברחבי אירופה וזאת מתוך הבנה שלפריטים המצויים במוזיאונים הישראלים יש ערך עצום לתולדות האמנות וההיסטוריה האנושית. ניכר כי באתר הושם דגש רב בפנייה אל קהלים צעירים כאשר נוצר אזור שלם למענם.

 

באזור-"תרבות מספרת" ניתן לצפות בעשרות סרטונים קצרים אשר מנגישים תרבות באופן מתומצת ובקצב אחר, כזה שמתאים עצמו לדור אשר מחפש דרכים להיחשף למידע בדרך המהירה והקלה ביותר. למיזם שמונה תחומים מאמנות ועד מדע שבהם יוכל הקהל הרחב לצפות בביוגרפיות קצרות מביוגרפיה על נחום גוטמן ועד לדרך היווצרותם של צמחים טורפים, הפורטל יהיה זמין באתר ממשל זמין (GOV.IL).

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד