הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

מאגר מומחים ישראלים יוצאי אתיופיה להופעות בתקשורת

3/05/2018

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות של משרד המשפטים משיקה מחר (יום ה', 3/5, בציון 3 שנים למחאת יוצאי אתיופיה) את TOPLIST - מאגר מקוון של מומחיות ומומחים ישראלים יוצאי אתיופיה בנושאי אקטואליה, כלכלה, רווחה, תרבות, אמנות, מדע, רפואה, היי טק ועוד מגוון נושאים רחב. זאת, במסגרת יישום של המלצות דו"ח פלמור, שהצביעה על הצורך בהגברת ההנכחה החיובית של יוצאי אתיופיה בתקשורת הישראלית בכלל וכמומחים המתראיינים על נושאים העולים על סדר היום הציבורי בפרט.

על פי מחקר שערכה חברת "יפעת מחקרי מדיה" ביזמת היחידה הממשלתית לתיאום המאבק הגזענות במשרד המשפטים אנשי העדה האתיופית זוכים לייצוג חסר בתקשורת הישראלית, וגם כשהם מופיעים בה, לרוב מדובר בסוגיות שליליות, לעיתים קרובות כאלה הקשורות לפלילים,  וכתוצאה מכך בני העדה מוצגים כאוכלוסייה מוחלשת או כקורבנות. רק 0.68% מכלל הדמויות שנראו או הוזכרו בתקשורת בתקופת המחקר היו יוצאי אתיופיה, בעוד חלקם באוכלוסייה הוא 1.67%.

 

המאגר, שהוקם על ידי 'אנו – עושים שינוי' עבור היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, מיועד לשימושם החופשי של מערכות התקשורת, עורכים, מפיקים ומארגני כנסים, ומהווה יישום של אחת מההמלצות המרכזיות של וועדת פלמור למיגור הגזענות הממסדית נגד יוצאי אתיופיה, במטרה להביא ישראלים יוצאי אתיופיה, מומחים בתחומם, לקדמת הבמה התקשורתית בשלל נושאים המעסיקים את החברה בישראל, להעשיר ולגוון את השיח הציבורי.

 

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים: "יוצאי אתיופיה כמעט ואינם מיוצגים בתקשורת הישראלית כיום, וכשהם כבר שם, לרוב זה יהיה בהקשרים שליליים. מציאות זו מקבעת תפיסות גזעניות, ועלינו לפעול לשנותה. המשמעות של הנכחה חיובית היא להרגיל את צרכן התקשורת לראות מפעם לפעם רופא יוצא אתיופיה, מומחה בתחום הביטחון או איש חינוך, ובכך, באמצעות חשיפה מגוונת, לייצר שינוי תודעתי".

 

עו"ד אווקה (קובי) זנה, ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות: "התקשורת היא אחד הכלים המרכזיים המשפיעים על הציבוריות הישראלית, ככל שמרחב זה יהיה מגוון ושוויוני יותר, התקשורת תבטא בצורה מיטבית את המציאות בארץ ואת מגוון האוכלוסיות בה, ותביא למציאות חברתית שוויונית וצודקת יותר".

 

פז כהן, מנכ"ל "אנו-עושים שינוי": "בחרנו להשיק את המאגר בציון שלוש שנים למחאת קהילת יוצאי אתיופיה נגד האפליה והגזענות בחברה הישראלית בכלל, ואל מול הישראלים יוצאי אתיופיה במיוחד. אני מקווה שעורכים, כתבים, מעצבי דעת קהל ומקבלי החלטות בתקשורת הישראלית יגלו את האחריות הנדרשת מהם ויאמצו את הכלי שיצרנו עבורם באופן קבוע. המאגר מתעדכן באופן תדיר ובלחיצת כפתור ניתן לאתר מומחה בכל תחום אקטואלי. תקשורת איכותית ואחראית מחייבת גיוון".

 *מצ"ב קישור למאגר המומחים: http://toplist.anu.org.il/

 

תמונה מתוך וידאו של טדי הפקות

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד