הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

HomeBiogas מציינת את יום השירותים הבינלאומי

19/11/2018
HomeBiogas משיקה שירותים  ההופכים יציאות לגז בישול
HomeBiogas משיקה שירותים ההופכים יציאות לגז בישול

לפי הערכות ארגון הבריאות העולמי (WHO) ל־2.3 מיליארד אנשים ברחבי העולם אין גישה למתקני שירותים בסיסיים, ו- 892 מיליון אנשים עושים את הצרכים שלהם בשטח הפתוח, בשדות, או בתעלות לצד הדרך. יציאות באוויר הפתוח מעבירות מחלות כמו כולירה ושלשולים ואלה גורמים למאות אלפי מקרי מוות בשנה.

 

במטרה להעלות את המודעות לנושא, ב- 2013 הכריזה העצרת הכללית של האו"ם על ה-19 בנובמבר כעל יום השירותים הבינלאומי, והציבה יעד שאפתני לפיו עד 2030 לא יוותר אדם אחד בעולם שיאלץ לעשות צרכים באוויר הפתוח בגלל העדר בית שימוש.

 

היום HomeBiogas  לוקחת חלק ביצירת מודעות לתופעה הכלל עולמית ומשיקה באופן רשמי את הפתרון החדש שלה: בית-שימוש-ביולוגי, ללא שימוש בחשמל, קומפקטי, ארוז בקופסא קלה לשינוע, אפילו על קטנוע במדגסקר, נגיש וניתן לפריסה מהירה. "תדמיינו שקניתם ארון באיקאה" מסביר אפרתי, "כולל הוראות להתקנה עצמית ותחזוקה. כך אנחנו לא רק מספקים פתרון יעיל, זריז ואקולוגי אלא אפילו מדלגים על התהליך המורכב של טכנאי התקנה ותחזוקה. ואגב חווית השימוש" הוא מוסיף בחיוך, "אנחנו מספקים חווית שימוש של חדר שירותים אמיתי."

"היעד הזה אתגר גם אותנו" אומר אושיק אפרתי,  מנכ"ל וממייסדי  HomeBiogas. "לקחנו את הפתרון שלנו - HomeBiogas 2.0– אשר ממיר שיירי מזון אורגנים לגז בישול, על בסיס יומי וביתי, וחשבנו כיצד אנחנו מתעלים את הטכנולוגיה שלנו למטרה חשובה זו של מימוש הזכות של כל אדם בעולם לבית שימוש הגון, בטוח ונקי. חקרנו את הנושא מספר שנים," הוא מוסיף, "בחנו את כל הפתרונות הקיימים היום, ביקרנו את אוכלוסיות היעד באפריקה ובהודו במטרה להבין לעומק את הבעיה, ואני באופן אישי, ליוויתי נשים אשר עם רדת החשכה, יוצאות מביתן בהודו, הולכות 2 ק"מ מזרחה לעבר השממה האפילה, ושם עושות את הצרכים שלהם, לאחר שהתאפקו יום שלם. בדרך הארוכה לשם וחזרה, ספרו לי הנשים על העדר הייגינה בסיסית ועל החששות שלהן לביטחונן האישי, כאשר הן חשופות לעוברי אורח בשעה מאוחרת בלילה."

 

מלבד מדינות מתפתחות יש שני קהלי יעד נוספים שיכולים להפיק תועלת מהפתרון של HomeBiogas: אנשים באזורים מוכי אסון וקהילות אוף-גריד – אנשים שחיים במקומות נידחים ואינם מחוברים לתשתיות המדינה. אלה משתמשים לעיתים קרובות בשירותי קומפוסט או בשירותים המחוברים למכולה תת-קרקעית, ומחייבים פינוי קבוע של הפסולת. בשונה מהם, השירותים הביולוגים של HomeBiogas אינם מצריכים תשתיות תת-קרקעיות מורכבות, או תחזוקה כלשהי: המשאבה הידנית מדיחה את הצואה ישירות למיכל של HomeBiogas, היושב על פני הקרקע, במקום מוצנע בחצר, ושם מתרחש תהליך ביולוגי שהופך את היציאות לגז בישול. במסגרת פיילוט שערכה החברה, כמה עשרות שירותים ביולוגים הותקנו כבר בקהילות אוף-גריד בישראל, בבתי חולים ובבתים פרטיים בגואטמלה, ומתקבלים על ידי המשתמשים כפתרון בריא, נוח ומכובד.

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד