הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

טקס הפרס הישראלי לביקורת התקשורת

17/02/2014

בטקס הפרס הישראלי לביקורת התקשורת ע"ש אברמוביץ' לשנת תשע"ד, הוענק הפרס הישראלי לביקורת התקשורת ע"ש אברמוביץ' הוענק השנה ל-  ד"ר גיא בכור ולד"ר דרור אידר. הפרס לתקשורת כלכלית איכותית הוענק לאלי ציפורי "גלובס".

אורח הכבוד בטקס היה שר התקשורת, גלעד ארדן, אשר נשא דברים: "לא צריך להיות שר תקשורת כדי להבין שהעיתונות עוברת משבר", אמר ארדן. לדבריו, "היכולת שלה להשאר ספקית הידע העיקרית מוטלת בספק. ערוצי המידע מתרבים והמידע זמין כמעט בכל מקום ובכל זמן. זו תוצאה חיובית, כי היא מוסיפה תחרות שאמורה לחייב שקיפות ומתן ביטוי לכולם. לכאורה ריבוי הערוצים מבטא מגמה חיובית. מצד שני אנחנו נמצאים בתקופת ביניים. ובתקופה זו כלי התקשורת המסורתיים הם המשפיעים ביותר וכתוצאה מהתחרות אנחנו רואים צמצומים, קיצוצים והורדות שכר, עיתונאים צעירים לעיתים צעירים מדי. התחרות מגיעה על חשבון תוכן, להיות היום עיתונאי רציני ולשמור על הרלוונטיות הופך להיות אתגר קשה יותר ויותר.

 

אם נוסיף לכך את העובדה שהערוץ הציבורי הלך ונחלש והרלוונטיות שלו הלכה והתבטלה, המודל כולו בעייתי. יש לנו ערוץ ציבורי שלא מהווה תחרות אמיתית ושוק תקשורת שנשען על קבוצה קטנה של אנשי עסקים, שיש להם אינטרסים עסקיים. צריך להבין שלהיות עיתונאי דעתן עצמאי שלא עושה חשבון למה שחושבים עליו במערכת או בעל ההון, זה אתגר אדיר ולכן ההצדעה שלנו לזוכים בפרס היא לכך שהתוכן היה וישאר המלך. אין תחליף לתוכן עצמאי, מקצועי, אשר מגיע מבעלי כישורים וידע".

ארדן ברך את הזוכים בפרס, הצדיע על עשייתם למען הציבור ואמר כי "תפקיד "האגודה לזכות הציבור לדעת" חשוב הרבה יותר ממה שהציבור מבין". השר סיפר על שיתוף הפעולה ארוך השנים שלו עם האגודה.

"כשאנחנו מדברים על זכות הציבור לדעת, אנחנו מתכוונים שהציבור צריך לדעת את כל המציאות על צדדיה. בישראל המציאות הזו לא מתממשת, אנחנו יודעים היטב שציבורים רבים סובלים מהדרה בתקשורת, סיקור חסר, סטריאוטיפים, סיקור מוטה. יש לי כוונה לתת מענה לחוסר האיזון הזה בשידור הציבורי".

לדברי ארדן, "כשנלך לשידור יותר רלוונטי ומשפיע שנותן לציבור את המידע השלם וההוגן ומשקף את כלל חלקי החברה הישראלית ונקדם את התהליך של דה רגולציה והרבה יותר חופש, אבל יחד עם עקרונות שנצטרך לשמור עליהם בקפידה, כלי אכיפה מידיים וברורים. ביחד, בתהליך של פתיחות ודה רגולציה ועם ערוץ ציבורי שלוקח את שיקוף החברה הישראלית, ניצור חברה טובה יותר ומלוכדת יותר שמקבלת את כל המידע שמאפשר לה להיות עם תחושת שותפות".

הזוכה ד"ר גיא בכור אמר בנאומו: "בכמה וכמה שיטות הפחדה ניסו גורמים שונים לבצע מניפולציה במוח שלנו, ולהשתלט על תודעתנו כחברה: הטענה שאיראן מפתחת נשק גרעיני נגד ישראל ולכן חייבים הסדר מדיני, הטענה שהרוב הערבי בארץ ישראל יחסל דמוגרפית את המדינה היהודית, הטענה של דה-לגיטימציה גוברת של ישראל, עד שנוחרם כמדינה כמו המשטר הגזעי בדרום אפריקה, הטענה העיקשת שאנחנו הבעיה במרחב הערבי, והטענה שהכלכלה הישראלית מתפוררת, ובכל מקרה איימה המניפולציה- נחוסל. הטענות הללו הומצאו ובושלו כולן בידי יהודים ואפילו ישראלים, והן שרירות וקיימות יום יום בתקשורת הישראלית, בערכיה, במה שמדווח ובעיקר במה שלא מדווח. זהו המקרה ראשון בהיסטוריה האנושית, שבו לוחמה פסיכולוגית מופעלת נגד הצד שלך, ולא נגד היריב. כמו נחיל נמלים טורדני ואינסופי, מתפרצות הטענות האלה כמעט בשמחה, יום יום ושעה שעה בתקשורת הנקראת, המושמעת והנצפית בישראל".

הזוכה ד"ר דרור אידר בנאומו: "הגעתי אל התקשורת משום שלא היה בי כוח לידום. מאז עמדתי על דעתי הפוליטית חוויתי השתקה. התחושה השלטת הזכורה לי מקריאה בעיתון- היתה אלם, אלימות שהופעלה עליי ושכמותי, שקולם כמעט לא נשמע במרחב הציבורי... רוב הציבור רוצה לקרוא עיתון המשמיע את קולו ואינו מתנשא עליו. "ישראל היום" שבר את המונופול של קבוצה קטנה, נחשבת בעיניי עצמה, שהחליטה מה טוב לעם הזה ומה ראוי לחשוב".

אלי ציפורי, הזוכה בפרס לתקשורת כלכלית איכותית, הודה לחברי ועדת הפרס ולעומד בראשה, סלבין, והקדיש את הפרס לחיים בר און, מו"ל "גלובס" הראשון שהשבוע מלאו 16 שנה למותו. ציפורי ציטט ממאמרה של בתו של בר און, וכינה אותו "סוציאליסט שהקים עיתון כלכלי". "חיים תרם תרומה אדירה לפיתוח השיח הכלכלי, גם כשלא תאמו את דעתו. כמי שהייתה לו זכות לעבוד איתו, הוא עשה זאת בצניעות והצניעות הזו מלווה את גלובס עד היום". ציפורי הביע תקווה כי הפרס הזה מגשים את משאלתו של חיים לשרת את הציבור. "למדתי שעיתונאים אינם קדושים ולא משיחים, לפעמים אנחנו מפריזים ולפעמים אנחנו טועים. כתבתי אינספור מאמרים, ותקפתי לא מעט אנשים. אם טעיתי תיקנתי, וזו הזדמנות להגיד מול הקהל הזה אם מישהו נפגע מביקורת שלא הייתה מוצדקת אני מצטער על כך", אמר. ציפורי-סיים את דבריו באומרו כי"'גלובס' עושה ככל שביכולתו לחשוף נושאים מתחת לזרקור, כדי שתהיה לנו כלכלה טובה יותר, כלכלה בשירות כל אזרחיה".

 

 

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד