הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

מנהל אדובי בישראל: הפלאש לא מת. הוא עובד גם על ios

25/11/2012
מנהל אדובי בישראל: הפלאש לא מת. הוא עובד גם על ios (הגדל)

פורסם במקור ב- Feeder על ידי לובו ויזנר.

 

אבי זריהן, מנהל אדובי בישראל, מרוצה. רק שנה עברה מאז ביצע את המהפך של אדובי בשוק בישראל שכלל מינוי שני מפיצים חדשים במקום המפיץ הקודם, הורדת מחירים, מתן תמיכה מלאה בעברית למוצרי החברה ומבצע אכיפה רחב היקף – ומחזור המכירות כבר הכפיל את עצמו.
זריהן מודה שהמצב שהיה קיים בשוק הישראלי שנשלט על ידי מפיץ אחד היה בעייתי וגרם למחירים גבוהים מדי. מאז שמונו שני מפיצים חדשים, CMS ואבנט, המחירים ירדו, מונו 350 דילרים, וכן התווספו מחירים מיוחדים לשוק החינוך והסכמים מיוחדים לארגונים. גם התמיכה בעברית שופרה וכיום קיים אתר בעברית, אתר מכירות בעברית ושירות לקוחות בעברית שעובד בשעות העבודה של ישראל, למרות שהוא ממוקם פיזית בהולנד.

לאחרונה יצאתם במבצע אכיפה גדול שבשלב הראשון שלו הרשיתם לכל מי שיש עותק לא חוקי של תוכנות אדובי לקנות רישיון חוקי. האם היו תוצאות למבצע?

היו מאות עסקאות בעקבות המבצע. צריך להבין שרוב העותקים הלא חוקיים לא נגנבו בכוונה תחילה. טעויות קורות. התקנה שגויה, חוסר תשומת לב של מנהל המחשוב, דברים כאלה. ברגע שנתנו ללקוחות את האפשרות לבדוק את עצמם ולתקן את המצב – הם הרימו את הכפפה.


אבל המחירים של התוכנות שלכם מאוד גבוהים. אולי אם תורידו מחיר אז יקרו פחות טעויות כאלה?

המחירים שלנו לא גבוהים. נכון שתוכנה של אדובי עולה יותר ממערכת הפעלה, אבל היא לא יקרה לעומת התועלת שהיא נותנת למשתמש. צריך להבין שמי שמשתמש בתוכנה של אדובי עושה את זה לצורך יצירת הכנסה – עורכים, גרפיקאים וכו', ולכן מדובר בהוצאה משתלמת והכרחית להקמת ותפעול העסק. יש לנו מחירים מיוחדים למוסדות חינוך, ומחירים מיוחדים לסטודנטים, ולא מדובר בהנחה של אחוזים בודדים. סטודנט משלם בערך 10% משווי התוכנה.

עולם התוכנה עובר מקופסאות לשירותים. איך אדובי משתלבת?

אדובי נמצאת שם מזמן. ישנה אפשרות לעבוד על התוכנה ברשת באמצעות מנוי חודשי, שזאת אופציה טובה למי שצריך את התוכנה לזמן מוגבל או שרוצה להיות כל הזמן עם הגרסה הכי חדשה ועם כל החידושים. מבחינה כלכלית, לאורך זמן, אני לא בטוח שזה המודל הכי משתלם – אבל האופציה קיימת.

איך אדובי מתמודדת עם מותו של הפלאש, כעת כשחוץ מאפל גם מיקרוסופט וגוגל חדלו לתמוך בפורמט?

הפלאש ממש לא מת. זאת טעות נפוצה אבל לא קרובה למציאות. נכון שהפלאש על גבי הדפדפן איבד את התמיכה של החברות הגדולות ובדרך להיעלם – אבל פלאש זה לא באנרים באינטרנט. הפלאש הוא הכלי החזק והטוב ביותר לכתיבת אתרים והוא חזק מאוד בעולם הגיימינג והפרימיום וידיאו. HTML5 לא נותן את אותן יכולות. באמצעות כלי שנקרא ADOBE AIR, שזה run time browser, אפשר להריץ פלאש על כל פלטפורמה, כולל ios ואנדרואיד. בחלונות זה רץ כ-native application. אנשים לא יודעים אבל הרוב המוחלט של האפליקציות ב-ios נכתבות על גבי פלאש. אפליקציות כמו פארמוויל ואנגרי בירדס למשל נכתבו על פלאש. אחד היתרונות הוא שפיתוח ב-ADOBE AIR מאפשר פיתוח אחד לכל הפלטפורמות, עם אותן שורות קוד.


בישראל, שהיא מעצמת גיימינג בתחום ההימורים – יש לנו לא מעט לקוחות פלאש. הפלאש חזק מאוד גם באנימציה ובפרימיום וידיאו. האולימפיאדה האחרונה למשל שודרה כולה באינטרנט על גבי אדובי מדיה סרבר.

אדובי ישראל עורכת בדצמבר אירוע בן 2 ימים, כאשר ביום הראשון יגיעו מומחים מהעולם לעולמות של גיימינג, בראשם אחד מהאוונג'ליסטים של אדובי - בן פורטה. היום השני הוא GAME JAM – אירוע שנערך עד היום רק בסן פרנציסקו וכעת ייערך לראשונה מחוץ לארה"ב, דווקא בישראל. קבוצות מפתחים שונות נרשמות לאירוע, מקבלים משימה ומפתחים משחק על גבי פלאש באותו יום.

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד