חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האם גוגל ופייסבוק יידרשו בקרוב לשלם מע"מ על הכנסותיהן מפרסום שנמכר בישראל?

ביום 18.7.2013 שיגר עו"ד גיא אופיר מכתב קדם בג"ץ למנהל רשות המיסים, בו דרש כי בתוך 30 ימים תחל רשות המיסים בחיוב גוגל ופייסבוק בתשלום מע"מ על הכנסותיהן בישראל, לרבות 7 שנים לאחור בתוספת ריבית והצמדה כחוק. ככל ובתום תקופה זו לא תחייב רשות המיסים את השתיים בתשלום מע"מ, תוגש עתירה לבג"ץ בבקשה למתן הצווים המתאימים לרשות המיסים.

במכתבו, המתפרס על 12 עמודים, מפנה עו"ד אופיר את רשות המיסים לסעיפי חוק המע"מ החלים על גוגל ופייסבוק, מוחה על אי אכיפתם, ומפרט ב"רחל בתך הקטנה" מדוע יש לראות בגוגל ופייסבוק עסקים המתנהלים בישראל. בין היתר מפורט במכתב, כי גוגל ופייסבוק מחזיקות יחדיו כ- 160 סימני מסחר בישראל, סולקות כרטיסי אשראי מקומיים התקפים בישראל, מחייבות בשקלים, מנפיקות קבלות בעברית, מקיימות התקשרות בעברית, מנהלות קמפיינים שיווקים בישראל, וכן מקיימות כנסים. אם כך, אזי יש לראות בהן עסקים הפועלים בישראל.

כן ניתן ללמוד מן המכתב, כי לפייסבוק חברה בע"מ הרשומה בישראל, ומוחזקת ע"י פייסבוק אירלנד.

האם רשות המיסים עדיין גולשת בנטסקייפ?
על פי המכתב עולה כי רשות המיסים עושה שימוש במבחן "מיקום השרת" לקביעת החובה לתשלום מע"מ, כאשר מבחן זה מוזכר בחוות דעת שפורסמה באתר האינטרנט של רשות המיסים, היא אינה נושאת תאריך עריכתה, אך מציינת בסקירה העובדתית שבה כי קיימים שני דפדפנים בשוק: אקספלורר ונטסקייפ. עו"ד אופיר מלין, כי מדובר בחוות דעת (ובמבחן) משנות התשעים, וככזו הם כבר מזמן לא רלוונטיים וארכאיים, וקומם כי במשך 20 שנה רשות המיסים לא ערכה רפורמה המתמודדת כראוי עם ביצוע עסקאות באינטרנט.

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד