הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

חיים אורון (ג'ומס) מונה ליו"ר חבר הנאמנים של המכללה האקדמית בית ברל

20/01/2014

השר, יו"ר מרצ והח"כ לשעבר, חיים אורון (ג'ומס), מונה ליו"ר חבר הנאמנים של המכללה האקדמית בית ברל. מינויו נכנס לתוקף באחרונה, עם קבלת אישורו של חבר הנאמנים. אורון מכהן כיום גם כיו"ר הוועד המנהל של החברה להגנת הטבע וכיו"ר מפעל "דולב" בקיבוצו להב שבנגב.

פרופ' תמר אריאב, נשיאת המכללה האקדמית בית ברל, אמרה כי  "אורון מביא עמו לתפקיד ניסיון עשיר ומגוון בעשייה ציבורית וחברתית, כמו גם נכונות גדולה לתרום ולקדם את חזון המכללה ופועלה. אני מודה לג'ומס על נכונותו לקחת על עצמו את התפקיד ואין לי ספק כי צפויה לו הצלחה רבה בתפקידו המרכזי בקידום המכללה."

חיים אורון, המכונה "ג'וּ‏מֵס", נולד בשנת 1940 ברמת גן. בנעוריו למד ב"תיכון חדש" בת"א, והצטרף לתנועת "השומר הצעיר", שם הדביקו לו חבריו את הכינוי "ג'וּ‏מֵס", שהוא השם הערבי של פרי עץ השקמה. לאחר שירותו הצבאי עבד בחקלאות. בגיל 24 מונה לתפקיד מזכיר תנועת "השומר הצעיר" וארבע שנים מאוחר יותר, בגיל 28, נקרא להיות מזכיר תנועת הקיבוץ הארצי, האיש הצעיר אי פעם בתפקיד זה. בשנת 1988 נבחר לכנסת ישראל מטעם מפ"ם ומיומו הראשון בכנסת שימש חבר בוועדת הכספים. בממשלת ברק מונה אורון לשר החקלאות, תפקיד בו כיהן עשרה חודשים בלבד. עם התמנותו לשר התפטר מהכנסת בכדי לפנות מקום לח"כים צעירים, ובכך מימש התחייבות מוקדמת שלקחו על עצמם שרי מרצ.

לאחר פרישת מרצ מהממשלה חזר אורון לעבוד בקיבוצו ובמקביל נבחר ליו"ר הנהלת מרצ. בבחירות לכנסת ה- 16 נבחר למקום השני ברשימת מרצ ושב לכהונה בכנסת. מילא תפקיד מרכזי בגיבוש הסדר הפיצויים למפוני גוש קטיף והוביל את מאבקי האופוזיציה בוועדת הכספים.

בכנסת ה-17 וה- 18 עמד אורון בראש השדולה לבריאות הציבור ובראש השדולה להצלת השידור הציבורי וכיהן כיו"ר ועדת האתיקה. כחבר ועדת הכספים הוסיף להוביל את המאבקים נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה. במרץ 2008 נבחר אורון בשנית לתפקיד יו"ר מפלגת מרצ, תפקיד אותו מילא עד לתחילת 2012.

אורון, שנמנה על קבוצת המייסדים של תנועת "שלום עכשיו" בשנות השבעים, מילא תפקיד מרכזי בניסוח "יוזמת ז'נבה" – הצעה להסכם קבע ישראלי-פלסטיני, אשר גובשה ע"י צוותים פלסטינים וישראלים. בשנים האחרונות שימש אורון כאחד מערוצי ההידברות היציבים הבודדים בין ישראל והפלסטינים וסייע בקידום תיאום והבנות בין הצדדים. חיים אורון פועל שנים רבות גם לקידום פתרון בעיית הבדואים בנגב, ואף כיהן בעבר כיו"ר ועדת השרים לענייני בדואים בממשלת ברק.

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד