הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

פינוקים למנהלים: האימון של מדונה וליידי גאגא

14/06/2018
ניר תמיר. צילום: גל חרמוני
ניר תמיר. צילום: גל חרמוני

יושבים כל היום מול המחשב, בחדר הישיבות או מול לקוחות? חייבים לחלץ עצמות ולהכניס תנועתיות לגוף הדואב, כדי להימנע מגב תפוס ועייפות יתר. מומלץ לשלב לפני או אחרי יום העבודה.

ג'ירוטוניק שמשמעותה המילולית היא עיגול (ג'ירו בלטינית) טונוס השרירים (טוניק), הינה שיטת אימון עכשווית, הוליסטית ופורצת דרך, מחזקת ומחטבת, המאופיינת בתנועות עגולות בעזרת מכשיר שתומך ומלווה. מטרת השיטה להחזיר לגוף את הגמישות הטבעית שלו, לחזק את היציבה ואת סיבולת השריר, לשפר את הקואורדינציה, הנשימה והמערכות הפנימיות, להמריץ ולחזק גם את מערכת העצבים.
אופי האימון מבטיח איזון בין כל חלקי הגוף והנפש, משחרר זרימה אנרגטית ומאפשר לגוף להגדיל את יכולת הכיווץ וההארכה של השרירים ועל ידי כך להתארך ו"להיפתח", עד הגעה לטווח התנועה המקסימאלי במפרקים.
הג'ירוטוניק נפוץ ברחבי העולם במכוני פיזיותרפיה ושיקום, במכוני כושר וכאימון אישי של הסלבס וביניהם מדונה, לידי גאגא ומייקל ג'ורדן. לישראל הגיעה השיטה לפני מספר שנים ולאט לאט היא צוברת "מעריצים" קבועים.

ממציא השיטה, ג'וליו הורבאת', רקדן מרומניה, פיתח את השיטה לפני 40 שנה, לאחר שניפצע בברכו וקרע את גיד אכילס. בהתבסס על עקרונות משיטות שונות אותן חקר, יצר ג'וליו את טכניקת המזרון וקרא לה "יוגה לרקדנים" מה שניקרא כיום ג'ירוקינסיס – עבודת המזרון והכיסא של הג'ירוטוניק. בהמשך שיכלל את השיטה בעזרת מכשירים שונים השומרים על עקרונותיה וקרא לה ג'ירוטוניק והוא ממשיך לפתח אותה גם היום. האימון על המכשירים והרצפה משלב בתוכו עקרונות תנועה מגוונים: יוגה, שחייה, התעמלות, שיאצו, צ'יקונג, בלט, אוסתיאופטיה וכן עקרונות הדיקור המבוסס על מרדיאנים.


בשונה ממכשירי אימון גופני אחרים, כולל הפילטיס, שבהם עובדים על בידוד שרירים בתנועה קווית, הג'ירוטוניק עובד על תנועות רב מימדיות, תוך הפעלת מספר קבוצות שרירים ומפרקים בו זמנית. ישנו דגש על רוטציה ופיתול של עמוד השידרה תוך התנגדות עדינה או חזקה והתוצאה היא מערכת שרירית מאוזנת התומכת את השלד.
מסביר ניר תמיר, רקדן לשעבר בלהקת בת שבע, מטפל בשיטת ג'ירוטוניק והבעלים של סטודיו שמונה ברמת החיל: "שיטת הג'ירוטוניק מבוססת על התנגדות קבועה למשקולות הנעות על גלגלים, תוך תנועות מעגליות ספונטניות, טבעיות וחופשיות במרחב, סביב המפרקים, מה שהופך את התרגול למאוד נעים ובסופו - תחושת קלילות, התרוממות רוח ואנרגיות שופעות. את התרגילים השונים מלווה נשימה הרמונית, אשר עוזרת להזרמת האנרגיה מהמרכז אל "שלוחות" הגוף.

לשיטה יתרונות רבים: היא יוצרת גמישות לעמוד השדרה, שומרת על בריאות המפרקים, יוצרת הקלה במתחים ואלסטיות בכל שרירי הגוף,  תורמת לחיזוק מערכת שריר-שלד ולהתחדשות הסחוסים, מאפשרת חופש תנועה מפרקי רחב, מתקנת דפוסי תנועה שגויים, משפרת את תפקוד מערכת הנשימה וכן את זרימת הנוזלים והאנרגיה בגוף".
השיעורים מתבצעים באופן פרטני, בשעות הנוחות למתאמן ובקבוצות קטנות באמצעות מכשירים מיוחדים. בנוסף, מתבצעים על פי עקרונות השיטה גם שיעורי ג'ירוקינזיס, על גבי שרפרף או מזרן.
לפרטים ותיאום שיעור ניסיון: סטודיו שמונה, ראול ולנברג 14 ברמת החיל, 054 - 4701822

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד