הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

איך להתחיל בקשרים כלכליים וייצוא למדינות אפריקה?

16/01/2013
איך להתחיל בקשרים כלכליים וייצוא למדינות אפריקה? (הגדל)

10 נקודות מרכזיות לחב' ישראליות המעוניינות להתחיל בקשרים כלכליים וייצוא למדינות אפריקה:

* אפריקה מהווה שוק מתעורר חשוב מאוד, שלא זכה עד היום לחשיפה מספקת.

הקירבה הגיאוגרפית לישראל רק מחזקת את האטרקטיביות של אפריקה.
* באפריקה חיים למעלה ממיליארד תושבים ביותר מחמישים מדינות.
* כ-40% מתושבי אפריקה כבר חיים בערים (בלומר כ-400 מיליון תושבים) והם מהווים קהל יעד טבעי למוצרים ישראליים.
האורבניזציה באפריקה צפויה להימשך עוד הרבה שנים, בדומה לשווקים מתעוררים אחרים כמו סין.
* הפיזור הגיאוגרפי, המאבקים הפוליטיים, השחיתות והבירוקרטיה מקשים מאוד על עשיית עסקים באפריקה ורבות הן החברות המשלמות מחיר יקר על טעויות שניתן היה למנוע.


*אז מהם הטיפים אליהם כדאי ליצואנים ישראליים מתחילים לאפריקה לשים לב?

1.      אל תתמקדו במדינות- תתמקדו בערים! באפריקה יש כ-52 ערים הבן חיים למעלה ממיליון תושבים בכל אחת. זהו קהל היעד הטבעי ליצוא. כיסוי של 40 הערים הגדולות באפריקה מאפשר לכסות 90% מהתל"ג ביבשת.

2.      דרום אפריקה נמצאת במיתון שהחל לאחר הגביע העולמי של 2010 וסופו עדיין לא נראה באופק ולכן למרות שהיא עדיין המדינה המפותחת ביותר באפריקה לא כדאי להתמקד רק בה.

3.      צינורות השוק המסורתיים בשווקים של אירופה וארה"ב לא תמיד קיימים באפריקה (למשל סיטונאים או חנויות) ולכן לעיתים צריך לדלג ישירות ללקוחות סופיים, למשל ע"י הקמת חנויות מפעל, או פנייה ישירה ללקוחות עסקיים.

4.      כללי המשחק באפריקה שונים מאוד מאשר בשווקים אחרים ומשתנים גם ממדינה למדינה. חשוב מאוד לשים לב לכך, במיוחד בנוגע להקמת חברות מקומיות (למשל-חוקים הדרושים בעלות מקומית חלקית, או חוקים הקשורים לאפליה מתקנת של שחורים).

5.      בחלק גדול משווקי אפריקה רמת הביטחון האישי נמוכה- רצוי להימנע משווקים אילו.

6.      בחלק גדול מהשווקים קיימות שחיתות ובירוקרטיה אדירות- צריך לקחת זאת בחשבון ולפעול בהתאם.

7.      שותפים מקומיים יכולים לסייע, אבל חשוב לברור אותם בזהירות רבה.

8.      רמת החיים ברוב שווקי אפריקה נמוכה משמעותית מאשר במערב- התאמת המוצרים ליכולת הקנייה המקומית קריטית להצלחה. זהו תהליך לא פשוט המצריך מאמץ בתחום המו"פ והקטנת עליות הייצור בהתאם.

9.      בחלק ממדינות אפריקה קשה מאוד להוציא כסף החוצה (למשל זימבבואה) וצריך לקחת זאת בחשבון או להימנע לחלוטין מפעילות במדינות אלו.

10.בשל מחסור ביכולת ניהולית ובידע טכנולוגי, כדאי להציב באפריקה בתחילת הדרך אנשי מפתח ישראלים בתחומים קריטיים, לפחות עד להכשרת כוח האדם המקומי והבאתו לרמה מנמלית.

אפריקה לא מהווה שוק יעד לרצי מאה מטר, אלא מתאימה יותר לרצי מרתון...החדירה ליבשת זו אינה קלה, אבל הפוטנציאל לטווח הרחוק הוא אדיר ומצדיק לכן את המאמץ.

 

 

צחי ויזנפלד - הישראלי בעל התפקיד הבכיר ביותר בעולם (כשכיר) – משמש כמשנה למנכ''ל קבוצת אסא אבלוי – החברה הגדולה בעולם בתחום המיגון, המעסיקה כ- 30,000 עובדים ובבעלותה מאות מפעלים בכל רחבי העולם, היקף פעילותה בשנה האחרונה היה כ-5 מיליארד יורו , ומשמש  בין השאר, כמנכ"ל איזור אפריקה באסא אבלוי

מאמרים נוספים בנושא

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד