הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

פיתוח משחקים לילדים עם צרכים מיוחדים

20/01/2014
פיתוח משחקים לילדים עם צרכים מיוחדים (הגדל)

Global Game Jam הינו ארגון עולמי, אשר מקיים מידי שנה את האירוע הגדול בעולם לעיצוב ופיתוח משחקים. עמותת GameIS בשיתוף ה-GGJ מארגנת את אירוע ההאקתון בארץ זו הפעם השישית, שיתקיים ב 24-25.1 במגוון אתרים בארץ החל מתל אביב (האירוע המרכזי), ירושלים, חיפה, הכפר הירוק ועוד.

במסגרת האירוע, יתכנסו  אמנים, גרפיקאים, אנימטורים, מתכנתים, מעצבי משחקים, מפיקים, אנשי סאונד ומלחינים מקצוענים וחובבנים כאחד, בכדי לפתח משחקים במסגרת יצירתית במיוחד וללא מגבלות היום יום. במשך 48 שעות רצופות, יעמלו המשתתפים על פיתוחים מבוססי נושא, שיוכרז עם תחילת הפעילות והמשתנה מדי שנה. 

בין יתר האתגרים המוצעים, השנה החליטו וראייטי ובית איזי שפירא, להצטרף להאקתון של GameIS ולהציע למפתחים אתגר נוסף - להתמקד בפיתוח משחקים לילדים עם צרכים מיוחדים, לאחר שנמצא שרוב  האפליקציות אינן מותאמות לצורכיהם.

לדברי לילי לוינטון, סמנכ"לית מקצועית בבית איזי שפירא,  רוב האפליקציות המונגשות לאנשים עם  צרכים מיוחדים הקיימות כיום בשוק,  מתרכזות בתחום התקשורת (לוחות תקשורת וכישורי שפה) ותחומי הלימוד/חינוך (אפליקציות ללימוד צבעים, מספרים, התאמות, מיון, סדר יום, כישורי חיים וכו').

"מתוך העבודה בשטח, ראינו  שחסרות אפליקציות מונגשות לתחום המשחק והפנאי, ל- fun כמו שכל הילדים נהנים לשחק. השתמשנו באפליקציות "רגילות" הקיימות כיום בשוק, בתיווך מורה/מטפל והתוצאות היו מדהימות: ראינו ביטוי ליכולות שלא נראו קודם לכן - יכולות קוגניטיביות, מוטוריות ותקשורתיות, עניין ויוזמה, מוטיבציה רבה ויכולת קשב וריכוז לזמן ממושך, שלא נראו בפעילויות מסוג אחר. בנוסף, מאפשר הטאבלט התנסות במשחק עצמאי בתכנים מגוונים המחזקים את תחושת המסוגלות של הילדים ("גם אני כמו כולם", "גם אני יכול").

מכך הסקנו שאפליקציית משחק שתפותח במיוחד לקהל זה, תזכה בשל ייחודיותה, להכרה ועניין שיווקי על ידי פרטיים, מוסדות חינוך ומרכזים טיפוליים רבים - הפונים לקהל עם צרכים מיוחדים.

ריקי אריאל מנכ"ל "וראייטי" ישראל- "הילדים הנהדרים שלנו מתמודדים בכל יום עם הקושי שבמוגבלותם, ורובם אינם יכולים לשחק במשחקים רגילים או במשחקי מחשב. האפליקציות שיפותחו יאפשרו לאותם ילדים להרגיש שווים בין שווים ולחוות את חדוות המשחק באופן הטוב ביותר. המשחקים השונים, שיהיו מבוססים על מגוון של נושאים, יתרמו רבות לילדים ולחוויית המשחק הדיגיטלי."

יחידת החדשנות, של פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר,  מלווה את "וראייטי" ישראל מזה מספר שנים בתהליכי חדשנות וייעוץ טכנולוגי ועסקי. היא זו שיזמה את שיתוף הפעולה עם GameIS ופעילות הפיתוח עבור ילדים עם צרכים מיוחדים, במטרה לעודד שיתופי פעולה חדשניים בין עולם ההיי-טק לבין גופים במגזר השלישי.

לדברי אילן בירנפלד יו"ר ומנהל עסקים ראשי Deloitte בריטמן אלמגור זהר: " הפירמה חרטה על דגלה את ערכי ההתנדבות והתרומה החברתית. אנו גאים ביכולתנו לסייע למגזר השלישי באמצעות שימוש במתודולוגיות חדשניות ופורצות דרך, בדגש על שילוב העולמות הטכנולוגיים והעסקיים".

ה "Global Game Jamנוצר ע"י ארגון עולמי ללא מטרות רווח, ומטרתו היא מטרה יצירתית גרידא – ליצור אירוע שבמסגרתו אנשים מתחומים שונים נפגשים ומשתפים פעולה סביב התשוקה ליצירת משחקים מהנים ומיוחדים.

 

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד