הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

האם הקנייה השבועית הגדולה של מוצרי מכולת עומדת לחלוף?

28/02/2015
האם הקנייה השבועית הגדולה של מוצרי מכולת עומדת לחלוף?

הפוסט פורסם במקור במגזין  trends-news.com

 

מלחמת רשתות המזון בבריטניה פוגעת במובילים המסורתיים שם. בשבוע שעבר כתבתי על רשת טסקו שהפחיתה בשליש את מספר המק"טים שלה, כדי להקטין הוצאות ולאפשר הורדת המחירים לצרכן בלי להיפגע. אך השבוע, פורסם דיווח על קרבן נוסף במלחמה הדיסקאונט במובילים. רשת ASDA המדורגת כמספר 2 בבריטניה, שהיא גם רשת בת לוולמארט שהיא מובילה עולמית, מסכמת שנה קשה הבאה לידי ביטוי בירידה של 2.6% במכירות. זאת למרות שהרשת הוציא בשנת 2014 סכום של 300 מיליון ליש"ט כדי להוריד את מחירי המכולת לצרכן.


אך כפי שמסתבר קיימת תופעה נוספת חדשה יחסית הפוגעת ברשתות הגדולות. ה BBC המספר על כך מצטט צרכנית בריטית בת 37, גיינור פרסנסיס "אני נמנעת מקנייה בחנויות המזון הגדולות בגלל שיש מבחר כזה גדול, והן מוצפות בקונים". גיינור קונה את מצרכי המכולת שלה פעם בחודש באמצעות האינטרנט, ומבצעת השלמות שבועיות המתמקדות במוצרי חלב, פירות וירקות בחנויות מתמחות או מינימרקטים. צריך גם לציין כי אמנם יש גידול מסוים בקנייה מקוונת של מוצרי מכולת בבריטניה, אך בשלב זה הן מהוות רק 4.4% מכלל קניות המזון שם ותחזית גידול שהמכירות המקוונות יגיעו בתוך 4 שנים ל 8.3% .


מייק קופ המנכ"ל של רשת סיינסבורי, מהמובילות בבריטניה אומר כי הענף השתנה לבלי הכר, לקוחות מבצעים קניות באופן שונה ממה שנהגו לעשות, אפילו לפני שנה. ארבע רשתות המזון המובילות בבריטניה, טסקו, אסדה, סיינסברי ומוריסון מאמינות כי תקופת הקנייה השבועית הגדולה עומדת לחלוף מהעולם, מאחר שהצרכנים קונים פחות אך בתכיפות גדולה יותר במקומות שבהם נעים להם יותר לקנות.


בישראל, גם קיימת תופעה כזו. חנויות מתמחות כמו ירקנים מכירים היטב את הלקוחות, מעמידים לרשותם היצע מגוון של פירות וירקות טריים באיכות גבוהה ומעניקים להם גם תשומת לב אישית מחממת לב. אני לא מכיר מחקר שבדק סטטיסטית תופעה זו, אך נראה לי מהתרשמות אישית, כי קהלי היעד הם בגילאי 50+, בעוד שהצעירים יותר הלחוצים בזמן ובטיפול בילדים קטנים מעדיפים עדיין לבצע את הקניות ברשתות הגדולות.


בבריטניה כפי שמסתבר תופעה זו מחלחלת גם בקרב משפחות צעירות יותר. מחקר שנערך על ידי חברת המחקרים IGDA  מראה כי קונים נוהגים עתה לבקר ב 4 חנויות מזון שונות במהלך חודש. כאן המקום לחשוף את רשת הדיסקאונט LIDI העושה חייל בכך שהצליחה לגרום למספר משמעותי של צרכנים לבקר בה כמעט על בסיס יומי. עורכי המחקר מצטטים את טוני מילדטון בן 44 ואב לילד אשר אמנם מגיע לעתים לסופרמרקט של סיינסברי, כשהוא נושא כבר סלים עם מוצרי מזון שרכש קודם לכן ב LIDI. אנליסטים טוענים כי הסיבות לתופעה חדשה זו הן רבות, אך אחת מהן היא התשוקה להכין ארוחות ממוצרים טריים. רשת LIDI מונה היום 600 חנויות ומתגאה במספר מוצרים קטן משמעותי משל החנויות הגדולות, מה שמאפשר לצרכנים להתמצא ולקבל החלטות קנייה מהירות.

 

 

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד