הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

דרישה של לשכת העצמאים להכיר בקייטנת החופש הגדול כהוצאה מוכרת לעצמאים

21/05/2015

הועדה לקידום מעמד האישה בלהב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) בראשות ע"ד רוני אלוני סדובניק יזמה הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה שעיקרו: "הורה יחיד משמורן או אם עצמאית לקטין עד גיל 16 תוכר הוצאה לצורך ניכוי ב 76 הימים בהם פועל המשק העסקי בזמן חופשת מערכת החינוך".

"לוח החופשות השנתי של מערכת החינוך, אינו מסונכרן עם פעילות לוח השנה של העסקים העצמאיים במשק. פועל יוצא מכך הוא, כי הורים עצמאיים בכלל ואימהות עצמאיות בפרט , נדרשות להוצאות גבוהות עבור חלופה למערכת החינוך ב-76  ימי החופשה במערכת החינוך כדי להמשיך להפעיל את עסקן. עלות קייטנה יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים ומהווה בפועל נטל לא שוויוני הפוגע בזכות הורים עצמאים בישראל לעבוד ולהתפרנס בכבוד" כך אומרת עו"ד רוני אלוני סדבוניק, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה בלהב. לדבריה, "בית המשפט העליון קבע כי התשלום לשמרטף או מטפלת, בבית, ניתן כשכר עבור השגחה ויש להתיר את מלוא ההוצאה בניכוי וכי הוצאות שהוצאו עבור "העשרה ישירה" של הילדים (חוגים, פעילויות העשרה וכד'), לא יותרו בניכוי. מכאן שיש אבחנה בתוך המונח הכולל : "הוצאות השגחה" בין הוצאה אישית פרטית ובין הוצאה לצורכי הפעלת העסק שהיא הוצאה בייצור הכנסה ויש להכיר בה".

עו"ד סדובניק אלוני מסבירה כי "מטרת הצעת תיקון זו, היא למקד ולהכיר בהוצאות השגחה ב-76 ימי אי פעילות מוחלטת של מערכת החינוך הפורמלית, ולהכיר בהוצאות ההשגחה בימים אלו כהוצאה לצורך ניכוי. כידוע, על אף קביעת בג"צ, המדינה איננה מסוגלת לעמוד בעלות התקציבית של הכרה בכלל עלות זו. דווקא משום כך, התיקון המצומצם המוצע על ידינו ממקד ומדייק משמעותית את העלות התקציבית למשק שתגרם מהכרה בהוצאות המוצאות על ידי אם עצמאית בעלת עסק בגין חלופת סידור לילדים רק ב 76 ימי החופשה במערכת החינוך. אישור תיקון זה, יבטל את הפגיעה הקשה בנשים עצמאיות המנהלות עסק שצריך להתחרות בתנאי שוק תחרותיים כששליש משנת העבודה הן נאלצות להתמודד עם הפעלה רגילה של העסק יחד עם השגחה מלאה על ילדים". 

מאמרים נוספים בנושא יזמות ועסקים קטנים

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד